top of page

     Книги – як люди: вони народжуються, живуть, старіють, є окрасою та цінним надбанням бібліотек і, з плином часу, линуть в минуле, стають реліквіями.

З часу заснування шкільної бібліотеки, через руки читачів їх перейшло тисячі, і короткий екскурс в історію школи та її бібліотеки дасть лише крихту уяви про                                                                долю книг, книгозбірні та її читачів.

                                                                 Історія  шкільної бібліотеки розпочалася в далекому 1956 році, з моменту відкриття Славутської середньої                                                                     школи  № 4, коли  учні сіли за парти у рідній школі, тобто 65 років тому. Перший випуск зі школи – 105                                                                           випускників відбувся в 1957 – 1958 навчальному році.

                                                                 Діти здобували знання вперто й наполегливо. Багато читали, шанобливо ставилися до навчальної книги. Тоді                                                                 підручники діти купували самі, хоч далеко не всі мали можливість це зробити. Завдяки роз'яснювальній роботі                                                                       бібліотечного активу, діти в кінці  навчального року дарували свої підручники в бібліотеку. Так за 3 роки тісної співпраці з учнями та  батьками усі школярі були        повністю забезпечені підручниками.  

     Бібліотека була малесенька, книжок майже не було, але була методична література, надана з методкабінету районо.  Для зберігання книжок було відведено невеличку шафу та кілька дерев’яних поличок.  

     Згодом у 1975 році  почав діяти Хмельницький облбіблколектор. Книги почали систематично надходити з м. Хмельницького. Це була художньо – програмова література. Все, що вивчали діти за програмою, було в шкільній бібліотеці. До того ж, бібліотека мала змогу сама поповнювати свій бібліотечний фонд, закуповуючи потрібні книги в магазині «Кругозір». Підручники привозили з бібколектора не за планом, а на 20% більше.

Пізніше у 1979 році бібліотека отримала нові металеві стелажі і стільці, були виділені кошти на передплату видань на допомогу вчителеві: це комплект «Перше вересня» – 13 фахових номінацій, «Все для вчителя», «Позакласний час», «Розкажи онукові», «Збірник наказів МОУ», «Рідна школа», «Початкова школа», «Дивослово» та багато інших на загальну суму 1000 гривень.

     Фонд бібліотеки зростав.  Виконуючи Постанову ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 24 листопада 1977 року №1029 «Про перехід на безплатне користування підручниками учнями загальноосвітніх шкіл», держава повністю забезпечила підручниками учнів і нашої школи. У 80-90-ті роки почали активно забезпечувати бібліотеку методичною та довідково-інформаційною літературою. Надходила велика кількість періодичних видань. Це надало ширші можливості для роботи бібліотеки як культурно-освітнього закладу, центру пропаганди книги.

     У 90-ті роки наша бібліотека, як і всі інші бібліотеки, пережила важкі часи. Економічна криза, яка боляче вдарила по освіті, науці й культурі України, негативно позначилась  на поповненні книжкового фонду новими виданнями. Виникла  потреба поповнення книжкового фонду творами нововведених у шкільну програму  творів  українських та  зарубіжних письменників.

      Йшли роки. Розвивалася школа, відповідно змінювалася й шкільна бібліотека. З самого початку вона була розташована на другому поверсі  основної школи, потім розмістилася на першому поверсі у холі, на початку 2000-х років її було перенесено на перший поверх  початкової школи, а   у 2012 році було виділено дві просторі кімнати на першому поверсі основної школи, площа яких складала 56 м². Перша – виконує функцію  читальної зали та місця обслуговування читачів, а також для зберігання художньої літератури; друга – для зберігання фонду підручників.

     Протягом 65 років існування шкільної бібліотеки змінювалися і її працівники. Першим бібліотекарем була Котулянська Євгенія Борисівна. Вона була першим та справжнім професіоналом із бібліотечною освітою, яка внесла багато нового в роботу шкільної бібліотеки та заклала в душі учнів любов до читання та книги взагалі. У 1960 році бібліотеку очолила Ліскевич Євгенія Станіславівна, за фахом вчитель молодших класів. Будучи хорошим фахівцем, проводила роботу по збагаченню книжкового фонду, вона підтримувала традиції  минулих років, багато працювала, щоб прищепити учням навички в користуванні довідниками,                                                  енциклопедіями, самостійного оволодіння знаннями, а також  культурного читання. Після виходу на пенсію Євгенії Станіславівни у                                         1967 році на посаду завідуючої бібліотеки була призначена Яремова  Людмила Миколаївна. Вона мала                                                                                 величезний дар гуманності, насамперед до дітей, та безмірну  любов до своєї праці. Своє дбайливе ставлення до  книги, в якій                                                 вбачала свого вірного і  незмінного друга, прививала своїм читачам любов до читання, допомагала у виборі книги та написанні                                                 рефератів.  Людмила Миколаївна залучала юних читачів та  вчителів до бібліотечного активу, започаткувала ведення                                                           «Книжкової  лікарні» та  вперше почала  вести читацький гурток «Товариство книголюбів».  З метою  пропаганди книги і                                                 читання використовувала різноманітні шляхи  популяризації  літератури: книжкові виставки, стенди, плакати, огляди нових надходжень, складання рекомендаційних списків, випуск бюлетенів. У  цей час бібліотечний фонд значно  збільшився за рахунок державних надходжень нових видань.

      З 2007 року Людмила Миколаївна починає формувати фонд документів на електронних носіях, фонд аудіовізуальних документів, які включають в себе  диски   з медіа словниками, програмно-методичні комплекси з природознавства, української мови, основ здоров’я, ознайомлення з навколишнім, фонограми пісень, художні і мультиплікаційні фільми. Ці диски стають прекрасною допомогою як вчителям у створенні та проведенні уроків із використанням комп’ютерної техніки, так і учням, які можуть у читальному залі попрацювати з цими дисками.

     У 2012 році на посаду завідувача бібліотеки була переведена Шийка Тетяна Йосипівна, провідний спеціаліст, професіонал своєї справи, яка працює й донині.

 На даний час шкільна бібліотека оснащена двома ноутбуками, проектором та має доступ до мережі Інтернет, що дає чудову можливість своєчасно ознайомитися із останніми нормативними документами та новинками української й зарубіжної літератури. Бібліотека має  власний сайт, який  розширив інформаційні послуги для читачів,  надав швидкий доступ до інформації, при цьому користувач має змогу знайомитися з джерелами в зручний для себе час дистанційно.

     Мультимедійні ресурси використовуються практично на всіх напрямках діяльності шкільної бібліотеки. На допомогу шкільній програмі у бібліотеці проводяться цикли спеціальних медіа, відео уроків, з використанням фонду на нетрадиційних видах носіїв, ресурсів Інтернет. Усі виховні заходи  в закладі, а також бібліотечні проходять з використанням  мультимедійних засобів.

     Очевидно, що використання новітніх  технологій,  демонстрація нових можливостей шкільної бібліотеки підвищують її імідж в освітньому просторі.

     Бібліотека – осередок духовно розвиненої нації, вогник небайдужості, інтелігентності та освіченості. Так хочеться, щоб ті жаринки добра, науки та творчості, зігрівали й надалі палкі дитячі серця, спонукали їх до нових звершень та відкриттів.

IMG_5551.JPG
перший випуск.jpg
bottom of page